sobota 22. července 2017

Dovolená ve Vysokých Tatrách (22. 7. 2017)

Ahoj,
konečně jsem se dostala k tomu, abych sepsala článek o dovolené v Tatrách, kde jsem byla už minulý týden. Ve Vysokých Tatrách jsem byla už podruhé, ale zamilovala jsem si to tu snad ještě víc. Jsem fanda pěší horské turistiky, takže jsem si přišla na své.
Nicméně kdo rád cestuje v létě do hor a vyšších poloh jistě ví, že počasí je dost nepředvídatelné. A i přesto, že předpověď počasí hlásí slunečno a skoro 30 °C, můžete klidně počítat i s deštěm a bouřkou :). Počasí se tu dost rychle mění a jen starší domací vám řeknou, jaké bude opravdu ten den počasí. Nám tu z celého týdně pršelo 2 skoro celé dny a potom asi 2 další odpoledne. Ale vzali jsme si bundy a vyrazili na výšlapy i tak. Díky meteoradaru jsme viděli, že je jedná o menší a pravidelné přeháňky, které zase tak moc nevadí.
Bydleli jsme v Tatranské Lesné a Tatranskou elektrickou železnicí (TEŽ) jsme se přesouvali do jiných míst, odkud jsme začínali naše výšlapy. Jeli jsme tedy např. do Starého Smokovce a odtud nahoru na Hrebienok (můžete využít pozemní lanovky) přes Blíkovu chatu, k vodopádů Studeného potoka až na Skalnaté pleso. Další den jsme jeli na Štrbské a Popradské pleso. Vyšlapali jsme nahoru k Slezskému domu a k Velickému plesu či na Solisko. Tra je tu spousty, jak pro méně zdatné, tak i pro ty, co po horách chodí často. Jen je třeba čas a obré počasí. My jsme většinou vždy ráno hned po snídani vyrazili a vraceli se až na večeři.
Lanovku jsme využili asi jen jednou a to ze Startu na Štrbské pleso jinak jsme chodili vždy po svých. Původně jsme chtěli vyjet až na Lomnický štít, ale tam je třeba rezervace lístků na lanovku dopředu a to se nám nechtělo, protože jsme opravdu nemohli odhadnout, jaké bude počasí např. až za 3 dny. Lístky na jakékoli lanovky v Tatrách je lepší kupovat online přes online rezervační systém, protože jsou o něco málo levnější, než u okýnka pod lanovkou.
Jedno dopoledne, kdy dost pršelo, jsme se rozhodli pro návštěvu Tricklandie ve Starém Smokovci. Jedná se o menší galerii trick-artu a optických iluzí. Upřímně nejdřív jsem vůbec nevěděla, co od toho očekávat, ale nakonec se mi tam dost líbilo. Pokud zvažujete návštěvu, mrkněte na fotky v jejich galerii oficiálních stránek nebo na instagramu (to my jsme neudělali, proto jsme vůbec netušili o co jde :D). Nezapomeňte si s sebou vzít foťák nebo telefon (funguje i aplikace pro lepší záběry na místě). Taktéž je třeba online rezervace dopředu, ale tím, že jsme se tam byli zeptat brzy ráno, ještě měli 2 místa, takže jsme šli rovnou.
V deštivých dnech jsme navštívili i město Poprad a Štrbu, ale víceméně jsou to města pro turisty, jen plná restaurací, hotelů a kaváren, nic moc k navštívení tam není.
Letošní návštěva Tater byla o mnoho lepší, než ta předchozí a i tak stále je tam co navštěvovat. Tatry jsou nádherné, tras pro pěší turistiku nespočet. Jediná nevýhoda je ta, že všude je mnoho turistů a skoro každý druhý je Čech :).
Kam plánujete vyraazit na dovolenou letos vy?


Mějte se krásně a krásnou sobotu!
M.

2 komentáře:

  1. To je krása, určitě jste si to moc užili. :)

    blog Days of Daysy

    OdpovědětVymazat
  2. Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)

    OdpovědětVymazat